Науката е обусловила два основни вида депресия. Единият вид е т.н „клинична депресия” или депресия с главно „Д”. Другият вид се нарича „реактивна”. Клиничната депресия се дължи на химични смущения в мозъка и лечението й не може да бъде успешно без продължително медикаментозно лечение.
Реактивната депресия, от друга страна, може да сполети всеки преживял по-сериозен стрес или загуба и е т.н депресия с малко „Д”.
Това е най-общата класификация.
Другите видове депресия са следните:
Дистимията представлява постоянно състояние на депресия, продължаващо поне 2 години, съпътствани от поне два от следните симптома:
- драстично увеличаване или намаляване на апетита
- проблеми със съня
- липса на енергия и световъртеж
- ниска само оценка
- проблеми с концентрацията
- чувство на безнадеждност
Симптомите продължават около 2 месеца, след което стихват. Този вид депресия не е толкова сериозен, колкото клиничната депресия.
Маниакална депресия (известна още като Биполярно разстройство) включва комбинация между симптоми на депресия и маниакални изблици. Цикличността между тези две състояния може да бъда много бърза, или може да се проявяват само маниакални симптоми. Симптомите продължават поне една седмица и може да са говори за подобен вид депресия ако присъстват поне три от следните симптоми:
- прекалено високо самочувствие и само оценка
- понижена нужда от сън
- постоянна нужда от говорене или необичайна приказливост
- множество преплитащи се мисли и идеи
- повишаване желанието за ангажираност (социална, сексуална, образователна или работна)
- изключително голямо желание за участие в рискови мероприятия (рисков секс, рискови бизнес инвестиции, опасни за живота и необмислени удоволствия)
Симптомите могат да са толкова сериозни, че да доведат до хоспитализация. (халюцинации, илюзии).
Други видове депресия:
Следродилна депресия – продължителността обикновено е около 4 седмици с различна интензивност.
Сезонна депресия – обикновено се появява при смяна на сезоните. Смята се за хронично състояние ако се повтори повече от два пъти в годината.
Тревожна депресия – характеризира се с прекалена възбудимост, която се противопоставя на симптомите на депресия – липса на енергия (умствена и физическа).
Психотична депресия – епизоди на клинична депресия, съчетани със симптоми на халюцинации и илюзии.
Меланхолична депресия – под-вид на клиничната депресия – липса на всякакво удоволствие при каквито и да било положителни събития.
Кататонна депресия – под-вид на клиничната депресия – характеризира се с безсмислена повторяемост на движенията, непривични маниери и поведени, липса на желание за разговор.
Няма коментари:
Публикуване на коментар