сряда, 29 септември 2010 г.

Депресия при тинейджърите – опасна и непредсказуема – 1 част

Тинейджърите също страдат от депресия

Проявата на депресия при тинеджърите не трябва да се подценява. Това не е просто състояние на меланхолия или лошо настроение. Депресията е сериозен проблем, който засяга всички аспекти от живота на подрастващите и трябва да бъде сигнална лампичка за родителите,че има проблем. Ако не се лекува, депресията може да доведе до проблеми в училище, у дома ,с приятелите и родителите, дори и до мисли и опити за самоубийство и агресивни пориви.
За щастие, ако бъде открита навреме може да се излекува успешно и да не остави никаква следа върху по-нататъшния живот на младия човек.

Да разбираме правилно тинейджърите в депресия

За депресията в тинейджърска възраст им толкова много погрешни схващания, колкото и за самите тинейджъри като цяло. Да, годините на подрастване са тежки, но повечето тинейджъри балансират събирания гняв с добри приятелства, успеха в училище или други дейности, които им помагат да оформят характера си. Обикновените промени в настроението или лоши дни са нещо нормално, но щом става въпрос за депресия, нещата стоят по-различно. Депресията може да разруши крехката все още личност и убеждения на тинейджъра и да предизвика сериозни прояви на гняв, тъга или отчаяние.
За съжаление много тинейджъри страдат от депресия без никой от техните близки, учители или приятели да разбере. А понякога, докато това стане е твърде късно, за да се помогне. И въпреки че депресията в тинейджърска възраст е лечима, експертите смятат, че само 20% от тинейджърите засегнати от депресия търсят и намират помощ.

Симптоми и сигнали за депресия при тинейджърите

Някой от сигналите за депресия при подрастващите съвпадат с тези при възрастните, но именно възрастните са тези, които трябва да забележат, че има проблем и да се заемат с решаването му.

- тъга и чувство за безнадеждност
- раздразнителност, гняв или враждебност
- чест плач
- отбягване на семейството и приятелите
- липса на интерес към любимите дейности
- промяна в навиците за хранене и сън
- нервност и прекалена възбуда
- чувство за малоценност и вина
- липса на ентусиазъм и мотивация
- световъртеж и липса на енергия
- трудности в концентрацията
- мисли за смърт и самоубийство са харктерни при депресия

Няма коментари: